Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası

BELDİBİ :  Antalya il merkezinin batısında 25 km uzaklıkta, “Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı” içerisinde dört bin dönümlük ince uzun bir ova üzerinde konuşlanmış. Beldedeki Kocasu kaynağının hemen yanı başındaki gölün üstünde yer alan arazi üzerinde Marma Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor. Kalıntıların bulunduğu alan sık ormanlarla kaplanmış. Antik yapı kalıntılarının bir kısmı da yamaçta bulunan büyük bir kaya kütlesinin hemen üzerinde. Kentte kazı ve araştırma yapılmadığından pek fazla bilgi yok.

Bölgedeki Beldibi Mağarası da bölgenin yoğun olarak ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biri

Bu mağara Antalya-Kemer sahil yolunun yaklaşık 40 kilometresinde Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer alan bir kaya altı sığınağı olarak biliniyor. Deniz sahilinden 25 m. yükseklikte  olan mağara doğal tahribatla büyük ölçüde zarar görmüş ve  içindeki dolgu tabakaları yağmur suları ve rüzgarla sürüklenerek akıp gitmiş.

Çevresi çam ormanı ile kaplı Beldibi Mağarası,  tarihte avcılar tarafından sığınma ve yurt yeri olarak kullanılmış.Mağaradaki buluntular arasında,  çakmak taşından bol miktarda alet ve artıklar var. Bunlar arasında mikro kalemler, aylar, saplı uçlar, saplı bıçaklar ve ok uçları, orak -bıçak oldukça ilgi çeken objeler.

Beldibi ; doğası, narenciye ürünleri, yürüyüş yolları, günübirlik piknik alanları, çok sayıda otel,tatil köyleri, turistik tesisleri ve çevresindeki alışveriş merkezleriyle bugün ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Beldedeki çam ormanları içindeki Topçam Plajı en rağbet gören plajlarından.
Antalya kent merkezine 15 kilometre batıdaki çam ormanları içinde yer alan plaj, amatör dalgıçlar için de ideal bir yer. Karşısında Sıçan Adası uzanıyor. 

Topçam Plajını geçtikten sonra her yerde denize girebileceğiniz, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Beldibi, Kızıltepe Mocamp Tesisleri, Kemer koyu, Phaselis ve Çıralı Plajları bulunuyor.

Copyright 2005-2017 Hotel Sumela Garden - Tüm Hakları Saklıdır